Wiosna zaczyna się w Rybniku! Znamy już nazwiska gości zaproszonych na tegoroczną edycję RFF. Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele niespodzianek!

Do 16 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, można oglądać zdjęcia prezentowane w ramach tegorocznej edycji World Press Photo Exhibition. Niezależne jury wybrało materiał z ponad 73 tysięcy zdjęć nadesłanych przez 4.548 fotografów z 125 państw.

Gorąco polecamy!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie. Na zamku w Niemodlinie w najbliższy weekend (28.10.2018 godz. 13:00) odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Kogut. Autorka prezentuje projekt, w którym fotografia staje się pretekstem do pomocy charytatywnej. Fundacja Doża skarbonka z zamkiem w Niemodlinie i autorką – są organizatorami wydarzenia. Dzięki Joannie powstał bajkowy cykl zdjęć, w którym rolę główną odgrywają dogi angielskie. Te dostojne i monumentalne psy, świetnie komponują się z historycznymi wnętrzami i barokowymi strojami wykorzystanymi w sesji. Co ciekawe modelami nie byli profesjonaliści, ale sami właściciele i wolontariusze kochający dogi, którym los tych mniej szczęśliwych nie jest obojętny. Podczas wystawy, przewidziano możliwość wsparcia idei Dożej skarbonki. Zapraszamy do oglądania tej bajkowej wystawy. Autorka zdjęć fotografuje ludzi, jest również miłośniczką zwierząt. Jak sama powiedziała - mogła w tym projekcie połączyć dwie swoje największe pasje – fotografię oraz miłość do psów.

Oficjalne otwarcie już w najbliższy piątek 28 września - tradycyjnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jednak pierwsze festiwalowe wydarzenia już za nami. Praktycznie do końca października odbywać się będę wernisaże, spotkania autorskie oraz oraz warsztaty. Wszystko wokół głównego hasła tegorocznej edycji festiwalu "Wolność widzenia".

Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.

Bangladesz Indie, w rytmach ukulele, gitary, kontrabasu i perkusji! Już w najbliższy piątek w Prószkowie (woj. opolskie) o godzinie 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy połączone z koncertem. Będzie też możliwość osobistego spotkania z autorem - podróżnikiem, fotografem i muzykiem. Zapowiada się wieczór pełen emocji, tak więc serdecznie zapraszamy!

Za nami emocjonujący, długi weekend w Ściegnach koło Karpacza, gdzie przez cztery dni trwał fotograficzny Woodstock, prawdziwe święto fotografii zorganizowane przez Marka Arcimowicza we współpracy z National Geographic. Wyjątkowa formuła tego wydarzenia oraz niesamowita atmosfera sprawiły, że Fotocamp w swojej premierowej odsłonie zgromadził spore grono uczestników, które już po zakończeniu imprezy postanowiło utrzymać kontakt w ramach grupy "Ekipa Fotocamp" na FB.
Dzięki temu znamy już termin przyszłorocznej edycji, która potrwa aż 5 dni i odbędzie się w dniach 12-16 czerwca 2019.

Read more  →

Już w najbliższy czwartek startuje premierowa edycja FOTOCAMP - zapowiada się długi weekend pełen niespodzianek, spotkań, warsztatów, a przede wszystkim dobrej fotografii. Lista zaproszonych gości oraz uczestników, którzy już zapowiedzieli swój udział w wydarzeniu jest naprawdę imponująca! Te cztery dni w Karkonoszach, to z pewnością będzie okazja do spotkań i rozmów z gronem świetnych fotografów z najwyższej półki, a to wszystko w luźnej atmosferze. Nadchodzi zatem wakacyjne święto fotografii, podróży i przygody. Do zobaczenia!

Więcej informacji na stronie organizatora fotocamp.pl oraz na profilu FB;

Zapraszamy do udziału w FOTOMARAT[H]ONIE „Równe prawa to podstawa”, który odbędzie się 23.06.2018 w Opolu. Warto wziąć w nim udział – stawką są atrakcyjne nagrody, a najlepsze zdjęcia zostaną wyeksponowane podczas Opolskiego Festiwalu Fotografii 2018! To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, do którego Mocny Kadr dołączył jako jeden z partnerów. Zmierzcie się z tym wyzwaniem indywidualnie lub w grupie wykonując w 5 godzin 4 zdjęcia na tematy, które poznacie 23.06.2018 r. na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Read more  →

Piętnastu wyróżnionych uczestników i 25 zwycięskich zdjęć - tak w liczbach można podsumować tegoroczną - 9 edycję Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia". Uroczysty wernisaż odbył się 19 kwietnia w Strefie Studenckiej Uniwersytetu Jagielońskiego, a obecni byli zarówno laureaci, jurorzy, jak i goście przybyli z całej Polski, których łączyła wspólna pasja - fotografia.

Read more  →

Po premierze książki "ECHO", która odbyła się w ramach Rybnickiego Festiwalu Fotografii, jej autorzy: Magdalena i Maksymilian Rigamonti - wyruszyli w Polskę, aby osobiście podzielić się emocjami, które towarzyszyły im przez ostatnie lata i zaowocowały publikacją swoistej mapy do miejsc, których już nie ma. Czarno-białe zdjęcia z Wołynia w połączeniu z krótkimi opisami, tworzą wyjątkową, minimalistyczną kompilację wrażeń i skłaniają do refleksji, ale przede wszystkim ocalają przed zapomnieniem.

Read more  →

Już w najbliższy weekend rozpocznie się trzecia edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Impreza potrwa do 29 kwietnia. W tym czasie pokazane zostaną trzy wystawy, zaplanowane są również spotkania autorskie oraz warsztaty.

Read more  →

Tylko do 6 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do 9. edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego Głębia Spojrzenia. Najlepsze zdjęcia wybierze profesjonalne jury. Na ich autorów czekają atrakcyjne nagrody – kursy, albumy, vouchery, bony zniżkowe i wiele innych. Tegoroczna edycja konkursu to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii. Głębia Spojrzenia oferuje wszystkim studentom, którzy fotografią zajmują się amatorsko, możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiej publiczności oraz zdobycia atrakcyjnych nagród. Czasem jeden spust migawki może zagwarantować wygraną.

Read more  →

Tę słoneczną festiwalową niedzielę rozpoczęliśmy od spotkania w centum Rybnika z autorami książki „Echo” – Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti. Była to jednocześnie premiera książki, do której materiał zrealizowano na zachodniej Ukrainie, dokładnie na Wołyniu, gdzie autorzy jeździli przez cztery lata. Dziś są tam tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach, bo prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć tylko na starych mapach, ale tam materialna jest tylko pustka. Książka jest próbą opowiedzenia historii Wołynia – krainy skażonej śmiercią.

Read more  →

Festiwalowa sobota w Rybniku, to cztery kolejne spotkania z bardzo zróżnicowaną tematycznie fotografią. Sala jak zwykle wypełniona po brzegi, w przerwach tłumy zwiedzające ekspozycje, a wieczorem tradycyjny, jubileuszowy after...

Read more  →

W piątkowy wieczór na scenie zaprezentowali się wszyscy goście tegorocznej edycji festiwalu, transmisję z uroczystego otwarcia można było zobaczyć na naszym profilu FB, jednak atmosfery, jaka panowała na miejscu, nie da się raczej "udostępnić on-line". Przed nami festiwalowe wydarzenia soboty i niedzieli, zapraszamy w imieniu organizatorów - dołączcie do nas :)

Read more  →

Mocny Kadr - jako opolski magazyn fotograficzny zawsze chętnie informuje o wydarzeniach i inicjatywach innych twórczych opolskich instytucji i organizacji kulturalnych, zwłaszcza tych, które lubią sztukę fotograficzną ;) Jednym z nich jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, która co roku, w grudniu gości wystawę World Press Photo stając się swoistą mekką dla amatorów fotografii, nie tylko z Opola. Tym bardziej miło nam poinformować, że GSW, a dawniej Biuro Wystaw Artystycznych obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Z tej okazji oprócz wystaw cyklicznych Galeria przygotowała wiele wydarzeń podkreślających Jubileusz. Część z nich organizowana jest we współpracy i pod patronatem Prezydenta Miasta Opola – Arkadiusza Wiśniewskiego. Na konferencji prasowej dotyczącej obchodów 60-lecia GSW Prezydent docenił aktywność opolskiego środowiska artystycznego, dzięki któremu Opole staje się miastem o wyjątkowym charakterze.

 Jedno z pierwszych wydarzeń akcentujących 60-lecie GSW jest obecnie tam eksponowana Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj - o charakterze historycznym, przybliżająca najważniejsze postacie opolskiej sztuki ostatnich sześciu dekad. To jedyny w swoim rodzaju portret Opola, opolskiego pejzażu i opolskich twórców. Czytelników Mocnego Kadru z pewnością zainteresują prezentowane w ramach tej wystawy kolekcje fotografii Marka Maruszaka i Fryderyka Kremsera.

Wśród kolejnych jubileuszowych wydarzeń w GSW znajdzie się interdyscyplinarny projekt Canti Espositi - I Międzynarodowa Wystawa Piosenki obejmujący wystawy, projekcje filmów, performensy, koncerty, warsztaty i wykłady. 

 O następnych wiosennych wydarzeniach organizowanych przez Galerię z tej okazji będziemy informowali na bieżąco. 

Read more  →

Już w następny weekend prawdziwe święto fotografii, bo z pewnością tak można określić festiwal w Rybniku. W głowie mam ciągle jedną z usłyszanych rok temu opinii: "Rybnik - miasto może jest małe, ale festiwal jest duży" - patrząc na tegoroczny plan - nie mam wątpliwości, że tegoroczna, jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa! Z jednej strony znamienite osobistości oraz wspaniali organizatorzy, którzy zawsze wkładają w przygotowanie ogrom pracy i wielkie serce, z drugiej strony pełne sale publiczności - nie tylko z Rybnika i okolic, bo ten festiwal, już na dobre wpisany jest w krajowe wydarzenia kulturalne .

Bardzo liczymy na to, że podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy mieli okazję do osobistych spotkań z czytelnikami Mocnego Kadru, przy okazji zwiedzania wystaw przygotowanych w ramach festiwalu.
Do zobaczenia!

W dniach 23-25 marca po raz piętnasty do Rybnika przyjadą opowiedzieć o swojej twórczości wybitni artyści. W 2018 roku będą to: Tomasz Tomaszewski, Robert Wolański, Marek Arcimowicz, Weronika Gęsicka, Tomasz Wysocki, Maciej Moskwa, Marek Lapis oraz Krystian Bielatowicz.

Ponadto, wśród zapowiadanych wielu znakomitych wydarzeń, na szczególną uwagę zasługują dwie premiery, które będą miały miejsce właśnie w Rybniku: jest to wystawa "Pisarze" Krzysztofa Gierałtowskiego – prezentująca 50 portretów polskich ludzi pióra (w większości już nieżyjących) oraz spotkanie autorskie z książką "Echo" Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich, która ukaże się drukiem w marcu i opowiada o Wołyniu.  

Read more  →

Wystartowała kolejna edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego Głębia Spojrzenia. Już po raz 9 organizatorzy docenią młodych miłośników fotografii, którzy świat najlepiej dostrzegają przez obiektyw swojego aparatu. Konkurs skierowany jest do społeczności akademickiej, a prace w jednej z trzech kategorii, należy przesyłać do organizatorów drogą elektroniczną do 6 kwietnia.

Kategoria I: Postacie w migawce – human story: portrety osób znanych i nieznanych, grupy społeczne, sylwetki.
Kategoria II: Dzieła codzienności – fotofelieton: wycinek rzeczywistości. 
Kategoria III: Historie prawdziwe – mały fotoreportaż (3 fotografie). 

Read more  →

Nic nie mija bez echa, nawet cisza, nawet niezrobione zdjęcia… Rok po nagłym i niespodziewanym odejściu Michała wracamy do zdjęć, które pozostawił. Prologiem są jego ulubione pejzaże - zdjęcia, którym poświęcił najwięcej czasu. Większość z nich była już prezentowana w ramach wystaw i publikacji, jednak stanowią one swoisty element rozpoznawczy autora, wyznacznik głównego kierunku w jego artystycznym dorobku. Obserwacja i fotografowanie krajobrazu, zarówno tego naturalnego jak i zurbanizowanego zawsze była jednym z głównych nurtów w fotograficznej przygodzie Michała. Jako uważny obserwator, Michał równie często kierował obiektyw w stronę architektonicznych detali, kolorystycznych kompozycji, czy form geometrycznych. W ostatnich latach rozpoczął również eksperymenty z ujęciami skupionymi wokół ludzi i tak plenery miejskie zostały dopełnione ujęciami streetowymi oraz reporterskimi, a przy okazji realizacji kolejnych zdjęć, jego uwagę często zwracały osoby robiące selfie oraz fotografujące otoczenie smartfonem czy tabletem. Zwłaszcza fotografie wykonywane tym ostatnim, skupiły jego uwagę i z czasem stały się jego długoterminowym projektem o roboczej nazwie „Tableciarze” – projektem bardzo niedokończonym, przerwanym zdecydowanie zbyt szybko. Stąd właściwym epilogiem niech będą wybrane fotografie z tego cyku, zgromadzone w ostatnich kilku latach, w których wybrzmiewają echa jego podróży, przygód i pasji...

Read more  →